Dział nauki, do którego zasobów należy sięgnąć, by dowiedzieć się, co to jest minerał, to mineralogia. Według definicji minerał to ciało krystaliczne zawdzięczające swoją strukturę procesom zachodzącym w skorupie ziemi. Wśród wielu rodzajów minerałów tylko część z nich jest kamieniami szlachetnymi. To one dodają uroku naszym palcom i dekoltom oraz pobłyskują wzdłuż linii szyi. Zajmuje się nimi konkretny dział mineralogii – gemmologia.
Co to jest minerał i jak go rozpoznać?
Ciała krystaliczne ukształtowane wskutek procesów geologicznych mają ściśle określoną strukturę wewnętrzną. Oznacza to, że atomy, z których zbudowane są kamienie, są ułożone względem siebie w konkretny sposób. To właśnie to odpowiada za namacalne cechy minerałów. Można powiedzieć, że to właśnie fizyczne i optyczne właściwości pozwalają wiedzieć, co to jest minerał i jak go rozpoznać. Dzięki temu nie trzeba być ekspertem, by zidentyfikować niektóre kamienie. Wystarczy nieco zagłębić się w ten dział nauki i przyswoić podstawowe zasady rozpoznawania tych wytworów natury.
Okazuje się, że ze zdjęć niewiele można wyczytać. Minerały mogą mieć różne barwy, a nawet być przezroczyste. Kształt również bywa podyktowany losowością. O wiele łatwiej rozpoznać kamienie szlachetne, które mają charakterystyczną strukturę, są czyste i jednorodne. Podstawowe cechy, na które warto zwrócić uwagę przy rozpoznawaniu kamieni szlachetnych, to piękno, trwałość, twardość oraz odpowiednie odbicie i załamanie światła.