Choć brzmi to dziwnie, czyste złoto nie jest najlepszym metalem do wyrobu biżuterii. Jest miękkie i plastyczne, a co za tym idzie – podatne na uszkodzenia. Dlatego też na rynku jubilerskim dostępne są różne rodzaje złota, a raczej różne jego odcienie, charakteryzujące się odmienną wartością i oczywiście wyglądem. Jakie są najczęściej wybierane i czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje złota?
Jakie są rodzaje złota?
Choć obecnie można znaleźć złote wyroby w nawet dość niestandardowych kolorach, takich jak czarne, zielone czy niebieskie, to jednak od lat największym zainteresowaniem cieszą się trzy rodzaje złota: klasyczne żółte, białe oraz różowe. Skąd wynikają różnice w kolorach? Jest to dość proste. W jubilerstwie rzadko stosuje się czyste złoto – choć brzmi to paradoksalnie, wyroby z niego byłyby mało wytrzymałe. Dlatego też stosuje się domieszki innych metali i to właśnie ich procentowy udział tworzy różne rodzaje złota. W przypadku złota klasycznego, dla jego wzmocnienia najczęściej dodaje się srebro i cynk, ewentualnie miedź. Może mieć ono barwy od lekko do intensywnie żółtego.
- Różowe i czerwone złoto – te rodzaje złota uzyskuje się, dodając miedź. Im będzie jej więcej, tym kolor będzie intensywniejszy. Oczywiście, większa ilość innego metalu oznacza także nieco niższą cenę. Słowem – im złoto bardziej czerwone, tym tańsze.
- Białe złoto – aby je uzyskać, dodaje się srebro, nikiel, pallad lub platynę. Jeśli chodzi o wszystkie rodzaje złota, to jest zdecydowanie najmocniejsze. Wyroby zawierające nikiel mogą powodować uczulenia, a z dodatkiem palladu i srebra będą najdroższe.
Rodzaje złota – które wybrać?
Każde ma swój urok! Ze względu na wytrzymałość, białe złoto jest najczęściej wybierane na obrączki i pierścionki zaręczynowe, szczególnie jeśli ma dodatek innych cennych kruszców. Różowe i czerwone to rodzaje złota, które wydają się staromodne, ale ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Żółte złoto to klasa sama w sobie. Wszystkie rodzaje złota są godne uwagi, a wybór zależy od indywidualnych upodobań.